сабота, 6. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Џонсон повеќе сака да се случи Брегзит, отколку да остане премиер

Џонсон повеќе сака да се случи Брегзит, отколку да остане премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон  изјави дека Велика Британија ќе ја напушти Европската унија најдоцна до 31 јануари, доколку неговата Конзервативна партија добие мнозинство на изборите за две недели.

-Ако успееме да добиеме мнозинство, тогаш најдоцна до 31 јанаури ќе излеземе од ЕУ , рече Џонсон за радиот Би-Ви-Си.

Тој повтори дека не гледа причина зошто Велика Британија да треба да го продолжи преодниот период за Брегзит по 2020 година, пренесуваат британските медиуми.

Запрашан дали повеќе сака да остане премиер или Велика Британија да ја напушти ЕУ, Џонсон одговори дека „повеќе сакам да не исфлам од ЕУ, тоа можам да ви го кажам“. (МИА)

Коронавирус