недела, 5. април 2020. Вести денес: 103
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Џонсон побарал од Трамп укинување царини за виски

Џонсон побарал од Трамп укинување царини за виски

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да ги укине новите царини на стоките, вклучително и за шкотското виски, изјави портпаролот на британската влада.

Џонсон го побарал тоа од Трамп во телефонски разговор во кој го повикал и да не наметнува царини за автомобили.

„Двајцата лидери ја потврдија својата заложба за зајакнување на специјалниот однос со силен билатерален договор за слободна трговија, откако Велика Британија ќе ја напушти ЕУ. Претседателот исто така ја истакна потребата сојузниците на НАТО силно да ја финансираат својата одбрана“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Минатиот месец САД воведоа нови царини од 25 проценти на шкотско виски и други европски производи, а администрацијата на Трамп најави воведување дополнителни 25 проценти царини за автомобили и за авто делови.

Коронавирус