петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Џонсон: По уривањето на украинскиот авион неопходна е дипломатијата

Џонсон: По уривањето на украинскиот авион неопходна е дипломатијата

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека случајното соборување на украинскиот патнички авион со иранска ракета го покажува значењето на деескалацикјата на тензиите на Блискиот Исток и оцени дека признаието на Иран дека авионот по грешка го собориле нивните вооружени сили е важен прв чекор во тој правец.

Џонсон преку соопштение наведува дека сега е неопходна сеопфатна, транспарентна и независна истрага и додаде дека Велика Британија тесно соработува со Канада, Украина и други меѓународни партнери за телата на загинатите да се вратат во нивните татковини.

„На сите ни е јасно дека натамошниот конфликт може да доведе само до поголеми загуби и трагедии. Од клучно значење е сите лидери сега да се свртат кон дипломатскиот пат за решавање на кризата“, наведува Џонсон во соопштението, пренесено од британските медиуми.

Меѓу 176-те патници и членови на екипажот кои погинаа во украинскиот авион имаше и четворица британски државјани.

Коронавирус