четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Џонсон ќе одговара на прашања во Долниот дом на британскиот Парламент

Џонсон ќе одговара на прашања во Долниот дом на британскиот Парламент

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе се појави денеска во Долниот дом на британскиот Парламент, првпат откако беше болен од Ковид-19, каде ќе одговара на прашања во врска со бројот на починати од коронавирусот во земјата, кој е најголем во Европа.

Тој првпат во Парламентот ќе се соочи со лидерот на лабуристите, сер Кир Стармер, кој е избран за претседател на опозициската Лабуристичка партија на почетокот на минатиот месец.

Џонсон ќе одговара на шест прашања, кои ќе му ги постави Стармер, поврзани за заштитната опрема и бројот на починати во домовите за стари и изнемоштени лица.

– Добро е што се вратив. Сакам да им оддадам почит на припадниците на Националната здравствена служба и 29 негователи кои за жал починаа од новиот коронавирус, истакна Џонсон.

Коронавирус