сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Вести

Џонсон им порача на Британците: Сега можете повторно да се гушкате

Џонсон им порача на Британците: Сега можете повторно да се гушкате
France, Paris, couple embracing, man smiling

Од следната недела, Британците ќе можат да се гушкаат и да остануваат заедно во затворен простор, додека кината и музеите можат повторно да се отворат, објави денеска британскиот премиер Борис Џонсон, и покрај зголемената загриженост за ширење на индискиот сој на корона вирус.

Научниците предупредија дека бројот на заразени лица се удвојува во некои области каде што е откриена варијантата корона на вирусот Б1.617.2 (Б.1.617 + е позната и како „двоен мутант“). Најранливите области и оние со големи заедници на етнички малцинства, каде што стапките на вакцинација може да бидат пониски, се најризични, велат експертите.

Повеќе од две третини од возрасните Британци ја примиле првата доза на вакцината и една третина биле целосно имунизирани. Само два смртни случаи се забележани во неделата.

Џонсон потврди дека следната фаза на мерки за олабавување против ковидот во Англија ќе започне на 17 мај. Овие мерки значат дека, на пример, групи до шест лица или две домаќинства ќе смеат да седат во ресторан, додека кината, галериите и слично повторно ќе се отворат, објави „Гардијан“.

Ќе започнат и меѓународни „несуштински“ патувања, а некои дестинации добија „зелено светло“, што ќе значи за патниците дека можат да се вратат во Англија без задолжителна самоизолација, а министрите посочија дека „интимните контакти“ повторно ќе бидат дозволени.

– Планот останува на сила, нашата успешна програма за вакцинација продолжува. Повеќе од две третини од возрасните во Велика Британија ја примија првата вакцина и сега можеме да очекуваме внимателно, но неповратно отворање – рече синоќа Џонсон.

Министерот Мајкл Гоув рече дека владата сака семејствата повторно да можат да се гушкаат.

-Како што влегуваме во третата фаза од нашиот план, ќе биде случај да видиме луѓе кои се среќаваат во затворено. И без предрасуди кон пошироко разгледување на мерката за одржување на растојание, сакаме да видиме обновување на пријателски и интимни контакти, помеѓу семејството и пријателите – посочи тој.

Научниците се загрижени за можноста за ширење на вирусите на вирусот корона, додека Велика Британија се релаксира. Тие предупредија дека една од трите варијанти на вирусот, за првпат видена во Индија, сега е причина за загриженост и укажува на потреба од претпазливост.

Коронавирус