понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 45
home Вести

Џонсон до Меј: Дојде време да им се спротивставиш на насилниците во ЕУ

Џонсон до Меј: Дојде време да им се спротивставиш на насилниците во ЕУ

Велика Британија треба да им се спротивстави на насилниците во ЕУ и да изврши притисок да се постигне договор за слободна трговија, порача поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон.

На тој начин Џонсон дополнително изврши притисок врз британската премиерка Тереза Меј поради Брегзит.

Во колумна за весникот „Телеграф“, тој оцени дека преговорите за Брегзит се наоѓаат во „моментална криза“ и Меј треба да ја смени тактиката.

– Дојде моментот кога треба да им се спротивставиш на насилниците. По повеќе од две години немилосрдно малтретирање од страна на ЕУ, време е Британија да пружи отпор, нагласи Џонсон.

Поранешниот министер за надворешни работи на Британија оцени дека постои подобро решение, односно „супер Канада“ договор, кој подразбира дека не постојат тарифи и квоти.

Иако останаа помалку од шест месеци од излезот на Британија од ЕУ, во текот на најновата рунда преговори во Брисел не е постигнат договор околу условите за Брегзит, а преговарачите на ЕУ и Британија времено ги прекинаа разговорите до средина на неделата.

МИА