недела, 4. декември 2022. Вести денес: 31
home Вести

Џина Хаспел формално именувана за директор на ЦИА

Џина Хаспел формално именувана за директор на ЦИА

Американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот за тоа дека и формално ја именувал досегашната заменичка-директор на ЦИА Џина Хаспел за нов директор на таа агенција.

Минатиот месец Трамп на Твитер напиша дека ја избрал Хаспел да раководи со Централната разузнавачка агенција на местото на Мајк Помпео, кој е номиниран за државен секретар.

Џина Хаспел е дел од ЦИА повеќе од 30 години.

Коронавирус