четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 135
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Џихадистите се закануваат: Ќе спречиме одржување на Евровизија!

Џихадистите се закануваат: Ќе спречиме одржување на Евровизија!

Палестинското движење на Исламскиот џихад од Појасот Газа се закани дека ќе го спречи натпреварот за песна за Евровизија, јавуваат „Тајмс оф Израел“.

Делегациите на учесниците на Евровизија почнаа да пристигнуваат во земјата, а како што се очекува ова случување ќе привлече илјада туристи.

-Ќе го спречиме непријателот да успее во одржување на било каков фестивал, чија цел е да му нашкоди на палестинскиот народ, навел Исламскиот џихад во соопштението, објавено во моментот кога израелските воздухопловни сили започнале напади на повеќе десетина мети ширум Појасот Газа, како одговор на тоа што 150 ракети беа лансирани на територијата на Израел.

Во соопштението се наведува „отпорот задолжително да одговори на агресијата на непријателот и да го изненади“.

Коронавирус