среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Џенерал електрик укинува уште над 10.000 работни места во авијацијата

Џенерал електрик укинува уште над 10.000 работни места во авијацијата

Џенерал електрик (General Electric – GE) доцна синоќа соопшти дека затвора дополнителни 10.000 работни места во одделот за авијација.

Американскиот концерн како причина за овој чекор ја наведува пандемијата на Ковид-19, која предизвика тешки последици во воздушниот сообраќај и на порачките на авиони, за кои Џенерал електрик произведува мотори.

Намалувањето на работниците ќе се спроведе преку доброволни заминувања и отпуштања. Првиот бран отпуштања беше во март, кога беа укинати 2.600 работни места.

Џенерал електрик вкупно ќе намали 25 проценти од вработените во авијацискиот сектор, или 13.000 работници.

Коронавирус