недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Џејмс Матис ја потпиша наредбата за повлекување на американските војници од Сирија

Џејмс Матис ја потпиша наредбата за повлекување на американските војници од Сирија

Американскиот министер за одбрана во заминување Џејмс Матис ја потпишал наредбата за повлекување на силите на САД од Сирија, соопшти портпаролот на Пентагон.

Потпишувањето на наредбата доаѓа откако вчера американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека Матис ќе биде заменет два месеци порано од очекуваното.

Во средата Трамп соопшти дека ја повлекува војската од Сирија поради високата цена која се плаќа со животите на војниците, но и финансиските средства кои ги даваат даночните обврзници.