среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 162
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Џеф Безос сака да испрати луѓе во вселената

Џеф Безос сака да испрати луѓе во вселената

Blue Origin денеска го завршил четиринаесеттиот пробен лет на ракетата и капсулата New Shepard без патници и тоа е еден од последните преостанати чекори пред компанијата да го испрати првиот екипаж во вселената, се вели во извештајот.

Безос е основач на авиокомпанијата Blue Origin, која што развива вселенски летала за комерцијално патување до Месечината.

На прашањето на Ројтерс да го коментира извештајот, портпаролот на Blue Origin изјавил дека тоа се „гласини и непотврдени шпекулации “.

Во извештајот на CNBC се наведува дека Blue Origin планира втор тест лет во рок од шест недели или кон крајот на февруари и прв лет со екипаж шест недели потоа, на почетокот на април.

Коронавирус