недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Вести

Двоцифрен раст на вредноста на биткоинот

Двоцифрен раст на вредноста на биткоинот

Вредноста на биткоинот во изминативе 24 часа забележа раст од 15 проценти, што, според аналитичарите, е резултат на зголемениот ентузијазам на инвеститорите.

Биткоинот синоќа во еден момент достигна вредност од 5.000 американски долари, што претставуваше негово највисоко ниво од ноември минатата година, по што се стабилизира на 4.761 долар.

Толкав раст на биткоинот во текот на еден ден не е забележан повеќе од една година.

Покрај биткоинот, раст на вредноста забележаа и останатите криптовалути. Така, етереумот достигна вредност од 153 долари, што претставува раст од осум отсто за еден ден, а лајткоинот порасна за 13 проценти на 68 долари.

Вкупната пазарна капитализација на виртуелните валути за само еден ден порасна за 19 милијарди долари на речиси 163 милијарди.

Коронавирус