понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Двете лица избодени вчера во Амстердам се американски туристи

Двете лица избодени вчера во Амстердам се американски туристи

Двете лица што вчера беа избодени во централната железничка станица во Амстердам се американски државјани, изјави амбасадрот на САД во Холандија Пит Хокстра. Се работи за двајца туристи кои ја посетувале холандската метропола кога ги нападнал 19-годишен Авганистанец кој што поседувал германска дозвола за престој.

Полицијата отвори оган врз напаѓачот и го рани, откако тој ги избоде Американците. И туристите и напаѓачот се хоспитализирани. Холандската полиција информираше дека сите можности за причините за нападот се отворени, вклучително и тероризмот како мотивација.

Коронавирус