среда, 8. декември 2021. Вести денес: 28
home Вести

Две жртви и 11 нови случаи на ебола во Конго

Две жртви и 11 нови случаи на ебола во Конго

Министерството за здравство на Конго соопшти дека две лица починале и оти има 11 нови случаи на луѓе заразени со ебола.

Министерството дополни дека вкупниот број на заразени со ебола изнесува 45 луѓе, меѓу кои десет се уште не се потврдени, 21 се веројатни и 14 се потврдени.

Само кај два од вкупно 25 смртни случаи досега со сигурност е потврдено дека починале од ебола.

Коронавирус