недела, 28. мај 2023. Вести денес: 7
home Вести

Две лица загинаа во снежната бура во САД

Две лица загинаа во снежната бура во САД

Во снежната бура, што се прошири кон централните делови на САД, загинаа две лица, а уништени се голем број домови и возила.

Во бурата, што е проследена со силни ветрови, загинаа 83-годишен маж од Арканзас и 79-годишна жена од Кентаки.

Поради надоаѓањето на бурата во јужниот дел на Мисури прогласена е вонредна состојба.

Во северозападниот дел на Индијана се евакуирани 30 семејства за време на бурата.