вторник, 17. мај 2022. Вести денес: 149
home Вести

Две лица притворени во Турција при обид да продадат банкноти од еден милион долари

Две лица притворени во Турција при обид да продадат банкноти од еден милион долари

Турски полицајци притворија две лица кои се обиделе да продадат две фалсификувани банкноти,  со номинална вредност од по еден милион долари, јави Анадолија.

Осомничените беа уапсени во Ескишехир, северозападна Турција. Банкнотите се предадени на турската централна банка.

Такви банкноти никогаш не биле во оптек во САД. Банкнота со најголема вредност во моментот во промет е онаа од 100 долари.

Коронавирус