вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Две лица повредени во напад со нож во Хаг

Две лица повредени во напад со нож во Хаг

Две лица се повредени денеска во Хаг во напад со нож во супермаркет каде избил и пожар, соопшти холандската полиција.

Според локалните медиуми, полицијата засега верува дека нема терористички мотиви за нападот, а спасувачките тимови блокираа дел од центарот на градот по пожарот.

Спасувачките служби први биле информирани за нападот со нож и пожарот во супермаркетот Гроте Маркт.

„Пожарот е ставен под контрола“, соопшти полицијата преку Твитер, додавајќи дека две ранети лица се хоспитализирани.

На прашањето за можни терористички мотиви, полицискиот портпарол рече дека „засега нема ниту еден мотив“ дека станува збор за тероризам.

Полициски хеликоптер трага по напаѓачот. 

Коронавирус