четврток, 15. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Две години од пожарот што ја уништи Нотр Дам: Причината можеби никогаш нема да се дознае – еве кога ќе се отвори повторно катедралата!

Две години од пожарот што ја уништи Нотр Дам: Причината можеби никогаш нема да се дознае – еве кога ќе се отвори повторно катедралата!

Голем пожар ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз на 15 април 2019 година.

Кулата се сруши и голем дел од покривот беше уништен, но пожарникарите сепак успеаја да ја спасат грандиозната средновековна зграда.

Патот до обновување, сепак, е долг и тежок и се очекува неговата стара слава да биде вратена дури во април 2024 година, пет години по пожарот.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена, иако истражителите ја отфрлаат идејата дека тој бил предизвикан намерно. Тие се фокусирани на краток спој или дури и дел од цигара како можни причини.

Најмалку две телевизиски драми и еден долгометражен филм за тоа се подготвуваат, така што кобната ноќ и трката за спасување на зградата стара 850 години ќе бидат цврсто запишани во меморијата на јавноста.

Претседателот Емануел Макрон утврди веднаш по пожарот дека катедралата треба да се обнови за пет години, што значи дека може да биде отворена за посети кога Париз ќе ги организира Олимписките игри летото 2024 година.

– Ќе се вратиме во катедралата за богослужба во 2024 година. Но, има уште многу работа да се заврши, рече Жан-Луис Георгерин, поранешен генерал кого Макрон го имаше за задача да го води реновирањето.

Работата допрва треба да започне. Досега е направена работа за обезбедување на зградата, вклучително и макотрпно отстранување на 40.000 парчиња скелиња калцифицирани во пожарот.
Тоа треба да заврши до летото, така што вистинското реновирање ќе може да започне на почетокот на следната година.

Целта е да се одржи првата комплетна богослужба во реновираната катедрала на 15 април 2024 година, и покрај одложувањата заради пандемијата.

Причината за пожарот можеби никогаш нема да се дознае

На реконструкцијата ќе и помогнат скоро 833 милиони евра донации собрани на национално и меѓународно ниво веднаш по пожарот, иако само тоа можеби не е доволно за да се заврши.

Од таа сума, 70 милиони евра дојдоа од странство, половина од САД.

Веќе се сушат 1.000 специјално избрани дабови трупци, кои ќе се користат за обнова на кулата, која ќе биде изградена како што беше, иако Макрон беше во искушение да се модернизира.

Внатрешноста на катедралата денес е полна со скелиња опкружени со мрежи и церади и работници кои трчаат наоколу.

Заедно со стотици експерти кои се обидуваат да ја обезбедат и реновираат катедралата, се спроведува истрага за причините за пожарот. Таа фаза сега е завршена, па може да започне повеќемесечен процес на анализа на собраните докази, изјави извор близок на истрагата.

Неколку пропусти беа откриени во безбедноста на катедралата, пред се во алармниот систем, што значи дека пожарникарите биле известени доцна, како и во електрониката на еден лифт.

Интервјуирани се околу сто сведоци.

Коронавирус