четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 123
home Вести

ДВЕ ЕКСПЛОЗИИ ДЕНЕСКА ГО ПОТРЕСОА АВГАНИСТАН – има загинати и повредени

ДВЕ ЕКСПЛОЗИИ ДЕНЕСКА ГО ПОТРЕСОА АВГАНИСТАН – има загинати и повредени
фото:профимедиа

Две одделни експлозии денеска го потресоа главниот град на Авганистан, Кабул, и убија најмалку три лица, а ранија уште четири лица, потврдија авганистанските власти, пренесува АП.

Првата експлозија се случила во продавница во центарот на главниот град, која била срушена и биле убиени најмалку двајца припадници на националното малцинство Сика, неофицијално потврдија за агенцијата двајца авганистански полицајци.

Полицијата соопштила дека шест лица биле повредени во таа експлозија во продавницата и дека никој не загинал, како и дека истражува што ја предизвикало експлозијата.

фото: профимедиа

За друга експлозија што се случи денес, се наведува дека „леплива“ бомба била прикачена на полициски автомобил и експлодирала во северен Кабул и убила еден полицаец.

АП вели дека никој сè уште не ја презел одговорноста за двете експлозии, но терористичката група Исламска држава (ИСИС) претходно ги насочи Сиките и другите малцински заедници во Авганистан, додека талибанците користат т.н. „лепливи“ домашни бомби. За автомобили и активирајте од далечина, за напади врз одредени луѓе.

Коронавирус