понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Двајца загинаа при прославите во Франција по освојувањето на Мундијалот

Двајца загинаа при прославите во Франција по освојувањето на Мундијалот
epa06892233 French fans celebrate their team's victory in the FIFA 2018 World Cup final match between France and Croatia at a public viewing in Lille, France, 15 July 2018. EPA-EFE/THIBAULT VANDERMERSCH

Двајца навивачи на Франција загинаа вчера вечер додека го славеле освојувањето на светската титула против Хрватска.

Во градот Анеси, навивач одлучи да ја прослави титулата со скокање во канал, но за жал, неговиот обид за нуркање заврши фатално. Тој го скршил вратот и починал на самото место.

Во исто време, во Сен-Феликс, друг француски навивач удрил со својот автомобил во дрво и го загубил животот.

Повеќе од 1 милион луѓе ја прославија титулата во Париз, па дури и избија немири, со кои полицијата мораше да се справува преку употреба на солзавец.

МИА

Коронавирус