недела, 5. декември 2021. Вести денес: 54
home Вести

Двајца вработени во СЗО заразени со новиот коронавирус

Двајца вработени во СЗО заразени со новиот коронавирус

Двајца членови на персоналот на Светска здравствена организација (СЗО) заразени се со новиот коронавирус, соопшти претставникот на СЗО, Кристијан Линдмајер.

Тоа се први случаи на Ковид-19 помеѓу персоналот на СЗО.

– Во седиште на СЗО работата околу 2.400 луѓе, а поголемиот број од нив работи од дома со цел да се намали можноста за пренос на коронавирусот, посочи Линдмајер.

Коронавирус