сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 64
Во живо

Протест – „Или Заев или Македонија, оставка сега за да не биде предоцна“

home Вести

Двајца рудари исчезнати во пожар во Русија

Двајца рудари исчезнати во пожар во Русија

Двајца рудари се пријавени како исчезнати во пожар што избувнал во рудникот „Јарегањефт“ во северозападна Русија, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Пожарникарите успеале да го совладаат огнот кој зафатил површина од 2.000 квадратни метри.

Во моментот кога избувнал пожарот на длабочина од околу 200 метри, во рудникот имало 45 лица од кои 33 излегле на површината, а деветмина останале да им помагаат на екипите за спасување.

Еден рудар е хоспитализиран, додека по двајца сè уште се трага.

Во тек е истрага за инцидентот.

Коронавирус