сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 51
home Вести

Двајца лекари, кои му го спасија животот на Навални, починаа во разлика од еден месец – третиот исчезна

Двајца лекари, кои му го спасија животот на Навални, починаа во разлика од еден месец – третиот исчезна

Рускиот лекар Александар Мураховски, кој го лекуваше Алексеј Навални откако му се слоши за време на едно лето во Русија минатата година, исчезна во петокот. Пред него ненадејно починаа уште двајца лекари кои го лекуваа. Руските медиуми денес објавија дека исчезнатиот лекар од Сибир сè уште е пронајден.

Полицијата во регионот Омск на Сибир, на околу 2.200 километри источно од Москва, објави дека Мураховски, кој бил на лов, во петокот ја напуштил ловната база во шумата со теренско возило и оттогаш не е виден. Во потрагата се вклучија и службите за итни случаи, дронови, хеликоптер и волонтери на терен.

Мураховски беше главен лекар во болницата за итни случаи во Омск, Сибир, каде што се лекуваше Навални, водечки опозиционер, антикорупционер и критичар на претседателот Владимир Путин. Мураховски подоцна беше назначен за регионален министер за здравство.

Главниот анестезиолог од болницата почина од срцев удар во февруари
И три месеци порано, на 4 февруари, неговиот заменик во предметната болница ненадејно почина. Болницата тогаш објави дека Сергеј Максимишин, заменик-главен лекар, починал на 55-годишна возраст од срцев удар.

Главниот трауматолог и ортопед почина од мозочен удар во март
Околу еден месец по Максимишин, почина уште еден лекар од таа болница. Рустам Агишев, директор на Одделот за траума и ортопедија, почина во март како резултат на мозочен удар што го претрпе во декември 2020 година, пишува американскиот портал Радио Слободна слобода / Радио Европа.

Леонид Волков, шефот на кабинетот на Навални, тогаш потврди дека Максимишин бил одговорен за лекување на лидерот на опозицијата.

Лекарите најпрво признале дека Навални бил отруен, а потоа се демантирале себеси
Исто така, многу е индикативно тоа што, како што пишува американскиот портал Радио Слободна слобода / Радио Европа, лекарите од болницата во Омск најпрво јавно признале дека Навални бил отруен, а потоа и самите се демантирале.

Лабораториски тестови во три европски земји, потврдени од глобалното тело за контрола на хемиско оружје, откриле дека Навални бил отруен од нервен агенс почетник, создаден во Советскиот Сојуз и кој, според западните разузнавачки служби, продолжил да се произведува во мали количини во постсоветска Русија.

Коронавирус