петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Дваесет и пет годишен Србин трагично го загуби животот – додека го шетал своето куче, двајца се обиделе да го ограбат и пукале во него!(ВИДЕО)

Дваесет и пет годишен Србин трагично го загуби животот – додека го шетал своето куче, двајца се обиделе да го ограбат и пукале во него!(ВИДЕО)

Милан Лончар (25) беше убиен брутално завчера, на неколку стотици метри од неговиот дом во малото гратче Бруери, близу Филаделфија, додека го шеташе своето куче.

Тој бил пресретнат на сред улица, а потоа го убиле двајца мажи кои претходно се обиделе да го ограбат. На видеото снимено од надзорните камери може да се види дека двајцата мажи му се приближуваат на Лончар, едниот му се приближува од позади, додека другиот му се приближува со пиштолот во рака.

Отпрвин се чинеше дека мажите само му се закануваат на Лончар со пиштол за да им ги даде парите од џебовите. Сепак, неколку секунди подоцна, еден од разбојниците пукаше во градите на младиот човек.

Лончар потоа започна неконтролирано да се движи и го вади телефонот од џеб, веројатно барајќи помош (може да видите како го држи телефонот во раце и се обидува да повика некого). Во еден момент, Лончар паѓа на земја и лежи неподвижен, додека неговото куче продолжило да стои до него.

Полицијата го пронајде малку подоцна во локви крв и во полусвесна состојба. И покрај тоа што бил ранет, велат истражителите, тој сепак го затегнувал поводникот на кој се наоѓало неговото куче.

Лончар бил итно пренесен во Универзитетската болница Темпл, каде и покрај сите напори на лекарите, била констатирана смрт во 19,30 часот.

Разбојниците кои го извршиле убиството по злосторството побегнале од местото на злосторството.

Милан Лончар е по потекло од Србија, но пораснал и се школувал во Филаделфија. Дипломирал на Универзитетот Темпл во декември 2019 година.

– Тажни сме затоа што еден живот беше прекинат на толку бесмислен начин. Ќе го паметиме Милан и сочувствуваме со неговото семејство во таков тежок момент – рече деканот на Универзитетот Темпл.

Коронавирус