понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Вести

Два најсилни земјотреса регистрирани на Алјаска

Два најсилни земјотреса регистрирани на Алјаска

Два силни земјотреси синоќа се регистрирани во Норт Слоуп на Алјаска, но не преизвикале материјална штета.

Едниот земјотрес бил со интензитет од 6,4,  додека бил шест степени според Рихтеровата скала. Тоа се два најсилни земјотреса досега на Алјаска.

Епицентарот на првиот земјотрес на планината Брук Ренџ, на околу 551 километри североисточно од Фербенкс, а вториот земјотрес уследил шест часа подоцна.

Норт Слоуп е познат по нафтени наоѓалишта, пооради што научниците веднаш поочнаа да истражуваат дали земјотресите се предизвикани од индуцирана сеизмичност.

МИА