четврток, 17. ноември 2022. Вести денес: 214
home Вести

Два милиона вакцини од АстраЗенека за Британија неделно

Два милиона вакцини од АстраЗенека за Британија неделно

Околу два милиона дози на вакцини развиени од Универзитетите во Оксфорд и АстраЗенека ќе се доставуваат неделно до средината на јануари во Велика Британија, објави Тајмс.

Два милиона вакцини ќе бидат готови следната недела, а планот е да се забрза нивното производство.

Велика Британија ја одобри вакцината во средата, а премиерот Борис Џонсон побара 100 милиони дози според договорот со „АстраЗенека“.

Коронавирус