понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 17
home Вести

Државна студија во Перу: Синофарм со ефикасност од 50,4 проценти

Државна студија во Перу: Синофарм со ефикасност од 50,4 проценти

Две дози од вакцината Синофарм се ефикасни 50,4 проценти во спречување на Ковид-19 вирусот кај здравствените работници во Перу, каде се зголемува бројот на заболени од разни соеви.

Давањето на трета доза вакцина, може да се земе на разгледување, наведува тамошната државна студија.

Се наведува дека вакцината Синофарм, со која Перу се бореше против вториот голем бран на коронавирус, ја добие 400.000 здравствени работници кои биле на првата линија.

-Ефикасноста на вакцината не е голема и тоа е нешто што треба да го разгледаме кога голем број од жителите ќе добијат две дози, се вели во студијата.

Локални избори 2021