понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 175
home Вести

Драстичен пораст на цената на нафтата 

Драстичен пораст на цената на нафтата 

Цените на суровата нафта забележаа драстичен пораст откако Саудиска Арабија најави дека следниот месец ќе го намали производството.

Ријад најави дека од следниот месец ќе го намали производството на сурова нафта за половина милион барели дневно поради намалена побарувачка.

Тоа е сфатено како знак дека ОПЕК би можел на следниот состанок во декември да најави координиран рез во производството, во обид да ги одржи цените.

Нафтата од типот „брент“ утрово се зголеми за речиси два отсто на 71,55 долари за барел, додека американската лесна нафта во Њујорк се зголеми за 1,3 отсто, на повеќе од 61 долар.

МИА

Локални избори 2021