петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 36
home Вести

Драматично предупредување на СЗО: Секој втор Европеец ќе има омикрон

Драматично предупредување на СЗО: Секој втор Европеец ќе има омикрон

„Плимниот бран“ на инфекција со сојот омикрон низ Европа ризикува да ги поплави здравствените системи на многу европски земји, објави Светската здравствена организација (СЗО), предупредувајќи дека повеќе од половина од населението на континентот ќе биде погодено од оваа варијанта во следните два месеци. .

Ханс Клуге, генерален директор на СЗО за Европа, рече дека Европа забележала повеќе од седум милиони нови случаи во првата недела од 2022 година, двојно повеќе од две недели порано, со повеќе од 1 процент од населението заразено со коронавирус секоја недела во 26 земји.

Клуге рече дека варијантата омикрон сега е пријавена во 50 од 53 земји во Европа и станува доминантна во Западна Европа.

– Со оваа стапка, повеќе од 50 отсто од населението во регионот ќе биде заразено со омикрон во следните шест до осум недели, рече тој – стапка на пренос што ја опиша како без преседан.

Неговото влијание би било посмртоносно таму каде што стапките на вакцинација се пониски, како што се Централна и Источна Европа, предвиде Клуге, велејќи дека е „длабоко загрижен“ што додека Омикрон се движи кон исток „треба да го видиме неговото целосно влијание во земјите каде што „Нивоа на прифаќање на вакцинацијата се пониски, а каде ќе видиме посериозна болест кај невакцините“, пренесува Гардијан.

Коронавирус