понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Драматично предупредување на командантот на американските маринци: Подгответе се за војна во овие два региони

Драматично предупредување на командантот на американските маринци: Подгответе се за војна во овие два региони

Командантот на американските маринци во обраќањето до трупите стационирани во Норвешка, ги предупреди војниците да бидат подготвени за предстојната војна.

„Се надевам дека грешам, но војната доаѓа. Со самото ваше присуство тука, вие водите политичка и информациска војна“, изјави генералот Роберт Нелер во Норвешка, додавајќи дека во блиска иднина, Русија и Пацификот би можеле да бидат области на конфликт.

И неговиот колега, Роналд Грин има исто мислење: „Сетете се зошто сте тука. Тие ве гледаат, исто како што и ние ги гледаме нив. Многу лесно можеме да ја подигнеме бројката од 300 на 3,000 маринци во оваа земја“, изјави тој.

Предупредувањето следува откако претходно, министерот за одбрана Џим Матис им порача на американските војници во Форт Браг дека над Корејскиот полуостров се надвиле „бурни облаци“.

Пристигнувањето на Нелер и Грин во Норвешка се случува во периодот кога се зголемени тензиите помеѓу САД и сојузниците од НАТО од една страна и Русија од друга страна. Како што пренесува сајтот military.com, Русите наводно упатиле предупредување до норвешката влада дека одлуката за примање на нови американски војници, ќе влијае лошо на односите меѓу двете земји.

Норвешка инсистира да има американски сили со цел да се зајакнат врските со НАТО, но исто така им овозможи и да изведуваат воени вежби во екстремни услови. Сега, Нелер тврди дека САД лесно можат да го префрлат својот фокус од Блискиот исток кон Источна Европа.

Русите се незадоволни од присуството на американските сили во близина на руските граници. 300 маринци беа распоредени во Норвешка во јуни 2016-та година и тоа беа првите странски воени трупи во оваа држава од крајот на Втората светска војна.

Како резултат на зголемената активност на САД во источна Европа, во септември оваа година, Русија спроведе заедничка воена вежба со соседна Белорусија во која што учествуваа 12,700 војници од двете земји.

Да потсетиме, во новата Стратегија за национална безбедност на Доналд Трамп која што беше објавена минатиот понеделник, Кина и Русија се прикажани како две светски сили кои што сакаат промена на светскиот поредок и имаат намера да ја нарушат американската безбедност и просперитет.

Коронавирус