сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Драма на небото : Американски воени авиони за малку ќе удреа во падобранци (ВИДЕО)

Драма на небото : Американски воени авиони за малку ќе удреа во падобранци (ВИДЕО)

Двајца британски падобранци скоро се судрија со американски борбени авиони кои летаа со брзина од 560 километри на час, се наведува во воениот извештај на британското воздухопловство.

Додека возеле на 190 километри на час, падобранците сликале со камери на шлемовите на два воени авиони Ф-15 кои минувале под нив, пренесува денеска BBC.

Контролата на летање требаше да им каже на пилотите дека падобранците се наоѓаат во воздухот, соопшти воениот одбор.

Пилотите се интервјуирани во американска база дали биле свесни за опасноста, се додава во извештајот.

Одборот не беше во можност да утврди колку точно требало за да дојде до несреќата над аеродромот Чатерис на 17 април.

Инцидентот е класифициран во втората најопасна категорија.

„Падобранците немаа контрола над брзината и насоката, но тие беа во можност да ги отворат падобранците и да ја забават несреќата“, се наведува во извештајот.

Коронавирус