петок, 31. март 2023. Вести денес: 121
home Вести

Дозволено носење марихуана на аеродромот во Лос Анџелес

Дозволено носење марихуана на аеродромот во Лос Анџелес
epa06299058 Warwick Kane (R) and his 1001 Dalmatian dogs walk by passengers waiting to board their flight at the Third Annual Pup Halloween Parade at Los Angeles International Airport in Los Angeles, California, USA, 30 October 2017. Therapy dogs in costumes and their owners paraded through airport terminals at LAX to celebrate Halloween and bring a little holiday spirit to travelers. EPA-EFE/MIKE NELSON

Аеродромот во Лос Анџелес дозволи патниците да носат помали количества марихуана – до 28,5 грама или осум грама концентрат.

Полициската служба на аеродромот веќе нема да ја одзема марихуаната доколку таа биде откриена кај патниците, откако во јануари сојузната држава Калифорнија дозволи легална употреба на марихуана.

Но, САД имаат и сојузни закони со кои се забранува користењето на оваа дрога, поради што се уште е нејасно дали и како тие ќе се имплементираат откако патникот ќе полета со дрогата или ако слета во друга сојузна држава.