недела, 2. април 2023. Вести денес: 18
home Вести

Дошол на нивната свадба, па активирал бомба и се разнесол- свадба заврши пеколно за 1.200 гости (ВИДЕО)

Дошол на нивната свадба, па активирал бомба и се разнесол- свадба заврши пеколно за 1.200 гости (ВИДЕО)

Бомбаш самоубиец активира експлозив на свадба во Кабул при што загинаа најмалку 63 лица и 182 се ранети, изјави портпарол на авганистанското Министерство за внатрешни работи.

Меѓу жртвите има деца и жени.

Нападот бил извршен во сала за свадби во западниот дел од Кабул во шиитски кварт. Речиси 1.200 луѓе биле поканети за свадбата.

Талибанците негираа дека се вмешани и го осудија нападот.