среда, 29. март 2023. Вести денес: 143
home Вести

Доналд Трамп пристигна во Брисел- по пат се огласи на Твитер

Доналд Трамп пристигна во Брисел- по пат се огласи на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва допатува во Брисел, каде утре и задутре ќе присуствува на Самитот на НАТО.

На патот кон Брисел, Трамп преку Твитер одново побара од сојузниците од НАТО да ги зголемат буџетските средства наменети за одбраната.

– Многу земји од НАТО, кои би требало да ги браниме, не само што не ги почитуваат своите обврски од два отсто, кои и онака се малку, туку и со години не плаќаат. Ќе ги покријат ли тие трошоците на САД?, напиша Трамп на Твитер.

Трамп бара од членките на НАТО за потребите на одбраната да издвојуваат средства во висина од два отсто од своите БДП. Членките на Алијанста се обврзаа да започнат да издвојуваат по два отсто од своите БДП за одбраната до 2024 година.