сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 99
home Вести

Додека светот се плаши од коронавирусот, тие се борат со инвазија од скакулци

Додека светот се плаши од коронавирусот, тие се борат со инвазија од скакулци

Нов, втор бран инвазија од скакулци, околу 20 пати поголем од претходниот, ја погоди Источна Африка и загрози милиони луѓе.

Во средината на јануари, неколку недели пред коронавирусот да се прошири низ светот, делови од Африка беа загрозени од најголемата инвазија на скакулци во последните 70 години.

Сега, неколку месеци подоцна, милијарди млади пустински скакулци ја преплавија Сомалија во потрага по свежи билки. (МИА)

Коронавирус