вторник, 4. август 2020. Вести денес: 103
home Вести

Додека граѓаните стравуваат од коронавирусот, овие маж и жена станаа милионери

Додека граѓаните стравуваат од коронавирусот, овие маж и жена станаа милионери

Додека светот се бори со коронавирусот има луѓе кои добро заработиле на мерките за спротивставување на вирусот.

Британската брачна двојка Ендрју и Рејчел Монтаг заработиле неверојатни 30 милиони фунти за нешто повеќе од два месеци, пишува The Sun.

На почетокот на карантинот во Велика Британија, тие ја отвориле фирмата ClearWater и започнале да тргуваат со средства за дезинфекција. Тие произведувале 900.000 литри средства неделно, а веднаш штом започнале со работа, побарувачката за нивните производи била голема.

Велат дека сакале да ги понудат производите по пристојна цена, откако виделе луѓе на кои им продаваат шишиња за 30 фунти.

-Сакавме да понудиме производи со висок квалитет по разумни цени и да го намалиме увозот на средства за дезинфекција од други земји, рекол Ендрју.

„Се’ започна кога еден член на семејство не контактираше со идеја на почетокот на март. Веднаш се согласивме и се фрливме на работа“, додал тој.

Со текот на времето, тие склучувале договори со клиенти и успеале да го прошират пазарот.

Одредени средства за дезинфекција биле донирани на медицинскиот персонал низ целата земја.

“Сето тоа се случи многу брзо. Јас бев воодушевен што луѓето ја препознаа нашата работа”, заклучил Ендру.

Коронавирус