сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 12
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Добра вест доаѓа од Италија: Коронавирусот се лекува со крвта на оние кои што веќе го прележале вирусот!

Добра вест доаѓа од Италија: Коронавирусот се лекува со крвта на оние кои што веќе го прележале вирусот!

Добра вест доаѓа од Италија, која што е тешко погодена од корнавирусот и каде што имна најмногу починати.

Во една последна студија која што е направена во Павиа, се открива дека луѓто можат да се излечат со крвта од оние кои што веќе оздравеле од коронавирусот, пишува АНСА.

Неколку пациенти веќе примаат плазма од оздравени пациенти од коронавирусот, кои што отпосле развиле антитела. Така што во Поликлиниката во Павиа на сила влезе терапијата со плазма.

Првите двајца кои што даруваа крв биле лекари во Порто Мороне (Павиа), маж и жена, кои што биле меѓу првите заразени со Ковид-19 во таа провинција.

Коронавирус