вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 154
home Вести

Диспечер приведен поради железничката несреќа во Германија

Диспечер приведен поради железничката несреќа во Германија

Германската полиција денеска го приведе диспечерот, кој бил дежурен синоќа во времето кога во јужна Германија се судрија товарен и патнички воз, при што загинаа две лица, а 14 други се повредени.

Несреќата се случи на железничката пруга меѓу градовите Инглоштат и Аугзбург во германската сојузна покраина Баварија.

Диспечерот е приведен под обвинеие за „убиство од невнимние“, откако е утврдено дека судирот е предизвикан од човечки фактор.

(Миа)