недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 2
home Вести

Директорот на Фајзер: Светот ќе се врати во нормала за една година, најверојатно ќе треба годишна вакцинација

Директорот на Фајзер: Светот ќе се врати во нормала за една година, најверојатно ќе треба годишна вакцинација

Директорот на американската фармацевтска компанија Фајзер, Алберт Бурла изјави дека светот за една година ќе се врати во нормала по пандемијата, при тоа најавувајќи годишна вакцинација против Ковид-19.

– Мислам дека ќе можеме да се врати на нормалното. Но, тоа не значи дека нема да има нови соеви (на вирусот). И не мислам дека тоа значи оти ќе можеме да живееме нормален живот без редовна вакцинација.

Тој вети дека следните денови ќе достави до американскиот регулатор податоци од истражување што Фајзер го спровела за вакцинирање деца на возраст од пет до 11 години.

Коронавирус