понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 84
home Вести

Директен судир на два авиони во лет: Страшна несреќа, има и жртви

Директен судир на два авиони во лет: Страшна несреќа, има и жртви

Пет лица загинаа а едно се води како исчезнато по сударот на два хидроавиони на Аљаска, пренесува Си-Ен-Ен.

Несреќата се случила во 13 часот по локално време кога двата авиони летале во близината на Кечикан. Тие биле авиони кои можеле да слетаат и на вода. Во едниот имало 10 лица и членовите на екипажот, додека во вториот биле четири патници и пилотот. Загинале сите четири патници и пилотот од вториот авион, додека од првиот авион на девет лица им била пружена лекарска помош. Не се знае каква е ситуацијата со десетиот патник и со пилотот.

Коронавирус