среда, 8. декември 2021. Вести денес: 95
home Вести

Дипломат тврди дека Ким Јонг Ун е во кома

Дипломат тврди дека Ким Јонг Ун е во кома

Бивш соработник на покојниот претседател на Јужна Кореја Ким Дае Јунг дал изјава за лидерот во денови откако неколку овластување предал на својата помала сестра.

Чанг Сонг Мин за јужнокорејски медиуми изјавил: „Претпоставувам дека е во кома, но неговиот живот се уште не завршил“.

Чанг Сонг Мин вели дека медиумите објавувале фотографии каде што се гледало дека Ким Јонг Ун присуствувал на владини средби во четвртокот, но новинската агенција Ритерс не можела да ја провери веродостојноста на фотографиите.


За севернокорејскиот претседател, за кој се вели дека стар околу 36 години, оваа година е виден само неколку пати што потикнале претпоставки дека би можел да умрен.

Се претпоставува, или е “прекината“ операцијата на срце за ставење на стент или е оставен тешко болен или е убиен.

Коронавирус