сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 16
home Вести

Деветмина загинати при потонување на чамец со мигранти во близина на Измир

Деветмина загинати при потонување на чамец со мигранти во близина на Измир

Најмалку девет лица го загубија животот, а околу 25 се водат за исчезнати, отакако, од за сега непознати причини потона чамец со бегалци и мигранти во близина на турското крајбрежје, објавија грчките медиуми, повикувајќи се на информации од турската крајбрежна служба.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, според истите информации, во чамецот имало околу 35 лица, а веројатно од турскиот град Измир тргнале кон некој од грчките острови.

(Миа)

Коронавирус