среда, 4. август 2021. Вести денес: 87
home Вести

Деветмина загинати при пад на мал авион во Шведска

Деветмина загинати при пад на мал авион во Шведска

Девет лица загинаа при пад на авион кој превезувал падобранци во градот Умео, во северниот дел на Шведска, соопштија шведските власти.

Портпаролот на шведската полиција, Педер Џонсон изјави дека авионот се урнал на остров во близина на Умео, кратко по полетувањето.

Тој рече дека причината за несреќата не е позната.

Од главната регионална Универзитетска болница потврдија дека при падот на авионот нема преживеани и дека за несреќата се известени семејствата на загинатите.
Засега не се познати имињата и националноста на жртвите. (МИА)

Коронавирус