сабота, 15. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Деветмина мртви и еден исчезнат во невремето во Италија

Деветмина мртви и еден исчезнат во невремето во Италија

Девет лица загинаа, а едно се смета за исчезнато по невремето кое ја зафати Италија. Во невремето се уништени голем број патишта во земјата и поплавени се неколку градови и населени места.

Во невремето се повредени десетици лица, меѓу кои и неколкумина пожарникари.

Италијанските спасувачки служби соопштија дека вчера биле регистрирани околу 7.000 инциденти, на кои одговориле околу 5.800 пожарникари.

Поголемиот дел од северна Италија и денеска се под закана, откако два дена беснееше бура, со налети на ветрот до 180 километри на час. (МИА)

Коронавирус