среда, 28. септември 2022. Вести денес: 166
home Вести

Девет мајмуни вакцинирани против коронавирусот во Калифорнија

Девет мајмуни вакцинирани против коронавирусот во Калифорнија

Претставници на зоолошката градина во Сан Диего, во американската сојузна држава Калифорнија, потврдија дека девет мајмуни примиле експериментална вакцина против ковид-19 направена за животни по избувнувањето на епидемија меѓу горилите во таа градина, пренесува Би-Би-Си.

Би-Би-Си наведува дека четири орангутани и пет бонобо влегле во историјата кога добиле две дози од вакцината направена од ветеринарната фармацевтска компанија „Зоетис“.

Меѓу примателите на вакцината е и 28-годишната жена орангутан Карен, која во 1994 година беше првиот мајмун кој беше подложен на операција на отворено срце, а во градината се вели дека никој од мајмуните нема лоша реакција на вакцината и дека сите биле добри.

Осум горили во оваа зоолошка градина станаа првите големи мајмуни во светот кои имале позитивен тест за „Ковид-19“ во јануари, а сега се опоравуваат, пренесува Би-Би-Си.

Конзерватористите се загрижени за заканата од Ковид-19 кај големиот мајмун, особено горилите, чија популација е на црвената листа на критично загрозени видови на Меѓународната унија за зачувување на природата.

Би-Би-Си објави дека горилата не биле вакцинирани сега, бидејќи ветеринарите процениле дека нивниот имунолошки систем веќе има развиено антитела за борба против вирусот.

Коронавирус