понеделник, 21. ноември 2022. Вести денес: 70
home Вести

Детали за новиот вирус од кој стравува светот: Колку брзо се шири и дали е поопасен од короната?

Детали за новиот вирус од кој стравува светот: Колку брзо се шири и дали е поопасен од короната?

Забрзаното ширење на новата варијација на коронавирусот е виновно за воведувањето на построги правила од четврти ред за мешање на милиони луѓе, построги ограничувања за Божиќ во Англија, Шкотска и Велс и за други земји кои забрануваат патување од и кон Велика Британија.

Па, како дојде од непостоечка до најчеста форма на вирус во делови од Англија за само неколку месеци?

Владините советници за новата зараза се „умерено“ сигурни дека има поголема можност за ширење од другите варијации.

Целата работа на неа е сè уште во рана фаза, содржи огромни неизвесности и долг список на неодговорени прашања.

Зошто оваа варијација е причина за загриженост?

Во исто време се случуваат три сомнителни работи:

-Брзо ги заменува другите верзии на вирусот.
-Постојат мутации во делот на вирусот, кој најверојатно се многу важни.
-За некои од овие мутации веќе се покажале во лабораторија, дека ја зголемуваат способноста на вирусот да зарази клетки.

Сепак, не сме апсолутно сигурни во тоа.

Новите видови може да станат почести само затоа што се појавуваат на вистинското место во вистинско време – како што е Лондон, кој досега имаше мерки за ограничување на сè од втор ред.

Но, оправдувањето за таквото брзо воведување на ограничувања од четврти ред е делумно да се намали ширењето на варијациите.

„Потребни се лабораториски експерименти, но дали сакате да почекате со недели или месеци [за да ги видите резултатите и да преземете мерки за запирање на ширењето?

„Веројатно не во овие околности“, вели Ник Ломан, од британскиот конзорциум за геномика на Ковид-19.

Колку брзо се шири?

Првпат беше откриен во септември.

Во ноември, околу една четвртина од случаите во Лондон беа оваа нова варијација. Тоа достигна скоро две третини од случаите во декември.

Математичарите споредуваат бројки за ширење на различни варијации во обид да пресметаат колкава предност може да има ова.

Но, многу е тешко да се направи разлика што е предизвикано од човековото однесување, а што од самиот вирус.

Британскиот премиер Борис Џонсон напомена дека оваа варијација е можеби и до 70% попренослива.

Тој рече дека тоа може да го зголеми бројот на, што покажува дали епидемијата се шири или се намалува – за 0,4.

Тој број од 70 проценти се појави и во презентацијата на д-р Ерик Волк, од Кралскиот колеџ во Лондон, во петокот.

За време на презентацијата, тој рече: „Навистина е рано да се каже … но според она што го видовме досега, се шири многу брзо, многу побрзо отколку што некогаш беше случај, многу е важно да се набљудува тоа“.

Нема „фиксна“ цифра за тоа колку може да биде уште позаразна новата варијација.

Научниците, чија работа сè уште не е обелоденета, споменаа бројки кои се истовремено многу поголеми и многу помалку од 70 проценти.

Но, останува прашањето дали е воопшто заразна.

„Количината на докази во јавниот домен е крајно несоодветна за да се извлечат цврсти заклучоци и мислења за тоа дали вирусот навистина ја зголемил својата инфективност“, вели професорот Џонатан Бол, вирусолог од Универзитетот во Нотингем.

Проблем со VUI-202012/01

Мутациите на вирусот се вообичаени и многумина немаат никакво влијание врз стапката на ширење и сериозноста на симптомите, но сега се поставува прашањето дали мутацијата на коронавирус наречена VUI-202012/01 спаѓа во таа категорија и дали претставува зголемен ризик по здравјето или за брзото ширење на југот на Англија одговорно игнорирањето на ограничувачкита мерки.

ВVUI-202012/01 е варијанта на САРС-КоВ-2, вирус што предизвикува болест КОВИД-19 и првпат беше откриен во Велика Британија во октомври 2020 година од примерок земен во текот на септември. Најверојатно објаснување е дека потекнува од пациенти со ослабен имунолошки систем кои не можат да го победат вирусот. Нивните тела станале почва за мутации на вирусот.

Она што ги загрижува експертите е дека видот откриен во Англија мутирал невообичаено многу и значително. Анализите покажаа дека оваа варијанта содржи 23 различни генетски промени, од кои многу се поврзани со протеинот кој е одговорен за врзување на вирусот и функционира како клуч за човечките клетки, поради што новиот вид е позаразен од претходниот.

Експертите објаснуваат дека ништо не е апсолутно сигурно. Новите видови можат да станат почести со едноставно останување на вистинското место во вистинско време – како Лондон, кој до неодамна беше на ниво два во ограничувачки мерки што, меѓу другото, значеше дека може да се отворат несуштински продавници, како и фризерски салони, верски објекти, ресторани кои работеа со скратено работно време до 23 часот.

Дали вакцината ќе функционира на новата варијација?

Сигурно дека ќе биде ефикасна, барем засега.

Сите три водечки вакцини развиваат имунолошки одговор на постојниот вирус, поради што ова прашање е актуелно воопшто.

Вакцините го учат имунитетниот систем да напаѓа неколку различни делови на вирусот, па дури и ако е мутиран, вакцините сепак треба да работат.

„Но, ако и дозволите да додаде повеќе мутации, тогаш можете да почнете да се грижите“, вели професорот Гупта.

„Овој вирус е потенцијално на пат да избега од вакцината и да ги направи првите неколку чекори кон тоа“.

„Бегство од вакцина“ се случува кога вирусот се менува толку многу што го избегнува целосниот ефект на вакцината и продолжува да ги инфицира луѓето.

Оваа варијација е само најновиот пример што покажува дека вирусот продолжува да се прилагодува за да зарази што е можно повеќе од нас.

Во презентацијата на професорот Дејвид Робертсон, од Универзитетот во Глазгов, во петокот, заклучено е: „Вирусот е најверојатно способен да создаде мутанти за да избегаат од вакцината“.

Тоа ќе не доведе во слична позиција како и со грипот, каде што вакцините ќе треба редовно да се ажурираат. За среќа, вакцините што ги имаме се прилагодуваат многу лесно.

Од каде стигна новиот вид?

Варијацијата има невообичаено напредна мутација.

Најверојатно објаснување е дека варијацијата се случила кај пациент со ослабен имунолошки систем кој не успеал да се избори со вирусот.

Наместо тоа, неговото тело стана плодна почва за мутација на вирусот.

Дали е посмртноносен?

Засега нема докази дека новиот вид на вирус предизвикува посериозна клиничка слика или е поубиствен од претходните.

Сепак, фактот дека се шири многу брзо – веќе се идентификувани случаи во Италија, Германија, Холандија, Хрватска – е доволно голем проблем затоа што колку повеќе се инфицираат, толку повеќе пациенти ќе развијат потешка клиничка слика, па дури и ќе умрат од инфекцијата. Во областите каде што е регистриран новиот вид на вирус, бројот на хоспитализирани веќе е значително зголемен, што го оптеретува здравствениот систем.

Велика Британија во неделата регистрираше 35.928 новозаразени лица, што значи дека бројот на инфекции се зголеми за 51 процент во рок од една недела, што ја направи Британија „пациент на Европа“.

Британските експерти сметаат дека постојните вакцини ќе бидат ефикасни против новата варијанта на вирусот, но предупредуваат дека слични мутации може да создадат проблем во иднина. Вакцините го стимулираат имунолошкиот систем да нападне неколку различни делови на вирусот, па иако некои од нив мутирале, вакцината сепак треба да работи. Сепак, новите откритија покажуваат дека вирусот успешно се прилагодува и е „на пат да избега од вакцината“.

Извор: Локално

Коронавирус