недела, 11. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Детали за нападот во автобус во Германија

Детали за нападот во автобус во Германија

Германската полиција објави на Твитер дека никој не бил убиен во денешниот инцидент во автобус во северниот германски град Либек и дека сторителот е приведен.

– Имаше инцидент во градски автобус во Либек, соопшти полицијата во државата Шлезвиг-Холштајн, каде се наоѓа тој град.

– Повредени се осум луѓе, од кои тројца се со сериозни рани, изјави портпаролка на полицијата за ДПА.

Претходно германски медиуми јавија за 14 повредени откако маж нападнал луѓе во градски автобус.

Германскиот локален весник Либекер Нахрихтен пренесе изјава од јавниот обвинител Ула Хингст која вели дека „ништо не е исклучено, вклучително и дека тоа е терористички напад“.

МИА