понеделник, 26. август 2019. Вести денес: 2
home Вести

Детали за нападот пред познатиот ноќен клуб во кој загина едно лице, а тројца се повредени

Детали за нападот пред познатиот ноќен клуб во кој загина едно лице, а тројца се повредени

Еден припадник на обезбедување е убиен, а три лица се повредени во оружен напад пред познат ноќен клуб во австралискиот град Мелбурн, соопшти полицијата.

Двајца од повредените се припадници на обезбедувањето, а третиот е маж кој стоел на крајот од редот и чекал да влезе во клубот.

– Веројатно е пукано од автомобил кон луѓето кои се наоѓале пред дискотеката, изјави Андрју Стампер од полицијата на државата Викторија.

Полицијата тврди дека нема докази оти станува збор за терористички напад, а според австралиски весник инцидентот е поврзан со моторџиска банда.

Засега не се спроведени апсења, а полицијата очекува информации од очевидци на настанот.