сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 77
home Вести

Десетмина загинати во поплави во Кина

Десетмина загинати во поплави во Кина

Десет лица загинаа, а тројца се водат како исчезнати во најновите поплави што го зафатија централниот дел на Кина.

Според локалните медиуми, поради поројните дождови, кои предизвикале поплави во провинцијата Хубеи, биле заробени и туристи.

Најмалку 61 лице е спасено, а во тек е потрага по исчезнатите.

Коронавирус