четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Десетина автобуси со војници вечерва ја напуштија челичарницата Азовстал во Мариупол

Десетина автобуси со војници вечерва ја напуштија челичарницата Азовстал во Мариупол

Десетина автобуси со украински војници вечерва ја напуштија челичарницата Азовстал во Мариупол, која со недели е под опсада на руските сили, јави вечерва Ројтерс, повикувајќи се на изјави на очевидци.

Според агенцијата, не е можно да се утврди колку војници имало во автобусите, ниту дали меѓу нив има повредени.

Се проценува дека во челичарницата има околу 600 војници.

Командантот на украинските сили во Азовстал, Денис Прокопенко изјави дека ја спроведува одлуката на воената команда за да ги спаси животите на војниците, но не го употреби зборот предавање.

Коронавирус